Det er en grunn til at denne Apple II-manualen ble auksjonert for $787K

Umiddelbart ser den spiralbundne Apple II-manualen fra flere tiår tilbake ikke noe spesielt ut. Den har til og med "noen små flekker på forsiden," ifølge Boston-baserte RR Auction, som nylig la det 196 sider lange heftet under hammeren.

Men gå til innholdsfortegnelsen, og på motsatt side finner du et notat som er skriblet med blått blekk. Skrevet og signert av Steve Jobs. Ja, at Steve Jobs.

Anbefalte videoer

Den lyder: «Julian, din generasjon er den første som vokser opp med datamaskiner. Gå forandre verden! steven jobs, 1980." Den er også signert av Mike Markkula, en tidlig Apple-investor og selskapets andre administrerende direktør.

I slekt

  • Steve Jobs' jobbsøknadsauksjoner fra 1973 for rekordbeløp
  • Den merkelige historien om hvordan en Apple II-datamaskin fortsatt driver Russlands Lenin-museum
  • Signerte Steve Jobs-minner forventes å innbringe rundt $70 000 på auksjon
Et notat skrevet i 1980 av Apples medgründer Steve Jobs.

Håndboken ble auksjonert for hele $787 484 - antagelig på grunn av Jobs budskap snarere enn noens desperate leting etter instruksjoner om hvordan de skal betjene deres eldgamle Apple II-datamaskin.

Det vinnende budet ble laget av Indianapolis Colts-eier Jim Irsay, som vil legge til gjenstanden til Jim Irsay-samlingen med en rekke historiske og kulturelt betydningsfulle gjenstander.

"Når vi tenker på de største, mest innovative hodene fra de siste to århundrene, må Steve Jobs absolutt inkluderes blant dem," sa Irsay som svar på hans siste kjøp, og la til at den avdøde Apple-grunnleggeren var "en virkelig transformerende figur som endret måten mennesker tenker, driver forretninger og samhandler på daglig."

Historien bak budskapet

På sin hjemmeside, RR Auction sa inskripsjonen, som ble skrevet av Jobs samme år som Apple fløt på aksjemarkedet, "formidler på en kraftfull måte hans store ambisjoner og visjon for fremtiden til Apple og personlig databehandling som helhet," og la til at da han signerte det, var Jobs i Storbritannia og promoterte det da nystartede selskapet mens han vokste det "fra Cupertino-oppstart til global fenomen."

Og i tilfelle du tror at en hvilken som helst gammel fyr kunne ha skrevet det, er artefakten ledsaget av forskjellige dokumenter som bekrefter dens autentisitet, samt en opprinnelsesbrev fra den opprinnelige mottakeren, Julian Brewer, hvis far, Mike Brewer, forhandlet fram eksklusive distribusjonsrettigheter for Apple i Storbritannia i 1979.

Julian var tenåring da Jobs signerte manualen. Han husker: «Jeg satt på soverommet og skrev spill på Apple II da pappa ringte meg ned for å møte noen gjester. Til min forbauselse var det Steve Jobs og Mike Markkula. Jeg hadde manualen med meg og forsto først senere hvor sjelden det var at Jobs signerte noe, enn si å skrive en inskripsjon som dette. Han kom godt overens med pappa, så jeg føler at inskripsjonen ble laget med omhu.»

Apple II, som vises på nummer 4 i Digital Trends 'nylig kompilerte diagram over de viktigste personlige datamaskinene som noen gang er laget, ble designet av Apples medgründer Steve Wozniak. Maskinen ble lansert i 1977 og ble teknologigigantens første virkelige massemarkeds-PC, samtidig som den bidro til å transformere det globale PC-markedet.

bemerkelsesverdig, en Apple II-maskin driver fortsatt en utstilling på et fremtredende museum i Russland. Etter auksjonen vil museumseieren uten tvil bla febrilsk i datamaskinens manual i håp om å finne en annen lapp skrevet av Jobs.

Redaktørenes anbefalinger

  • Denne legendariske Apple-datamaskinen kan selge for opptil $500 000
  • Steve Jobs’ jobbsøknad fra 1973 er ​​nå på en uvanlig auksjon
  • Apple erter mandagens store begivenhet med en tidlig titt på Steve Jobs Theatre
  • Apples originale datamaskin forventes å innbringe mer enn $300 000 på auksjon

Oppgrader livsstilen dinDigitale trender hjelper leserne å følge med på den fartsfylte teknologiverdenen med alle de siste nyhetene, morsomme produktanmeldelser, innsiktsfulle redaksjoner og unike sniktitter.