WestLicht holder den 24. kameraauksjonen 23. november 2013

westlicht vil igjen auksjonere bort dyre og sjeldne vintage kameraer uten filtre nødvendig nikon stereo

I fjor ble en Leica M3D-avstandsmåler fra 1955 solgt for 1,68 millioner euro (2,19 millioner dollar) på auksjon, noe som gjør den til verdens mest dyrt produksjonskamera på den tiden. Kameraet, en gang eid av Life magazine-fotografen David Douglas Duncan, ble solgt av WestLicht fotografisk auksjonshus i Østerrike, som ønsker å slå noen nye rekorder på sin kommende 24. kameraauksjon 23. november.

Selvfølgelig er det ingen garanti for at de vil få høye bud, men det er nok av fotografiske perler. Du finner de vanlige Leicas, men det er noen gamle Nikons (inkludert en F3 designet for NASA) og strålende kameraer fra 1800-tallet. Mens auksjonen hovedsakelig vil trekke samlere med dype lommer, er det en mulighet til å kjøpe seg inn i fotografiets historie og tidens teknologiske vidundere. Her er en titt på noen av de mer spennende gjenstandene som treffer auksjonsblokken. (Hele katalogen vil være tilgjengelig en måned fire uker før auksjonen.)

Leica I Mod. C Luxus

leica-luxusFør det var en gull-iPhone, var det gull-Leicas. Denne Luxus er beskrevet som 100 prosent original og i fin stand. Kroppen er dekket av øgleskinn med gullbelagt metall. Bare 95 ble noen gang produsert, og WestLicht anslår at den vil få mellom 150 000-200 000 euro, med et åpningsbud på 90 000 euro; en Luxus fra 1929 ble solgt for nesten 1,02 millioner euro på fjorårets auksjon.

Nikon F3 NASA 250

nikon-f3-nasaNikon slo til i forrige uke (ordspill) med sitt nye Nikon 1 AW1 vanntette kamera, men selskapet har en historie med å bygge unike kameraer. Denne sterkt modifiserte versjonen av F3 35 mm SLR ble laget for NASA i 1986 og ble designet for å brukes i verdensrommet. Bare 19 ble laget, og noen kom aldri tilbake til jorden; denne er i nesten ny stand. Selv om det er fantastisk fra et teknisk synspunkt, er dets åpningsbud bare 26 000 euro og anslås å gi mellom 50 000-60 000.

Leica M3 Chrome nr. 1.000.000

leica-m3-millDenne M3-en fra 1960, kjent som «One Millionth Leica», ble presentert for Dr. Ludwig Leitz (del av Leitz-familien, som startet forgjengerselskapet til Leica) av Willi Stein, skaperen av M3 (legg merke til 1.000.000-merket på toppen av kamera). Etter å ha vært i Leitz-museet, er den oppført i "fin original stand, med matchende og postfriske CF Summicron 2/50mm" objektivet har dette kameraet et enormt åpningsbud på 200 000 euro, og det anslås å bringe inn så mye som en halv million euro.

Auksjonen vil også tilby andre Leica-avstandsmålere, inkludert en 1950 Leica IIIf nr. 500.000 som ble presentert for Dr. Ernst Leitz II, og en M3 dobbeltslag "Leica-Technik" med tre prototypelinser.

San Giorgio Janua

san-giorgio-januaHar du ikke råd til en av Leicas som er oppført? Hva med å by på en knockoff med et åpningsbud på bare 2200 euro? Men i motsetning til falske Louis Vuitton-vesker, er denne Leica-kopien fra 1949 et ekte kamera med en interessant historie.

Du skjønner, etter andre verdenskrig ble tyske patenter – inkludert Leica – ugyldiggjort av de allierte og gjort tilgjengelig for offentlighet, noe som førte til en spredning av Leica-lignende kameraer fra hele verden og bidro til fødselen av det japanske kameraet industri. WestLicht sier at italieneren San Giorgio Janua er "en av de mange interessante Leica-kopiene i kommende auksjon," og kommer med et komplett sett som inneholder etui, instruksjoner, filtre og tilbehør.

L'Anorthoscope av Joseph Plateau

lanortoskopVil du vite hvordan fotografering var før film og digital? Sjekk ut dette instrumentet fra 1836. Settet inneholder 12 anamorfe plater, det mekaniske instrumentet, instruksjoner og boks – alt originalt. To plater spinner med forskjellige hastigheter for å lage et fast bilde fra de anamorfe. Det er så sjeldent at WestLicht bare er klar over tre komplette eksempler i private hender.

Også fra det århundret vil auksjonen ha eksempler på daguerreotypi-kameraer, som er de første "praktiske" kameraene.

Nikon I

nikon-iFor ikke å forveksle med den speilløse Nikon 1, var Nikon I (eller Nikon Camera) selskapets første 35 mm kompakte avstandsmåler som tok 24x32 mm bilder. Laget i 1948, men solgt i 1949, har denne spesielle enheten en basert plate gravert med "Made in Occupied Japan", med henvisning til Japans status etter andre verdenskrig. Nikon I kommer med sin originale blå fløyelsboks, lærveske og tilbehør. Den inkluderer til og med den originale salgsfakturaen. Hvis du vil ha en del av Nikons historie, starter åpningsbudet på 9000 euro.

East Wind / Dong Feng "Hasselblad Copy"

dong-feng-østvindDenne Hasselblad-kopien kaller det «det mest sjeldne kinesiske kameraet» og ble laget i 1970 for å minnes 20-årsjubileet for den kinesiske revolusjonen. Kameraet ble bestilt av Mao Zedongs fjerde kone for å demonstrere evnene til Kinas produksjonsindustri på den tiden. Det er også i fin og fungerende stand, og det er hint om at det kan være det første kameraet som ble laget. Din fra 12 000 euro.

Nikon Stereo-Nikkor 3,5/3,5 cm antrekk

nikon-stereoDu tror kanskje 3D-bildebehandling er moderne teknologi, men stereoskopisk fotografering har eksistert i lang tid. Med denne gjenstanden får du et Nikon S-kamerahus i krom fra 1950-tallet sammen med et nesten perfekt stereo-Nikkor 3.5/3.5-objektiv og tilbehør. Dette kameraet var dyrt for sin tid, og det er ikke billigere nå: bud starter på 20 000 euro, beregnet til å koste mellom 35 000 og 40 000 euro.

Sjekk ut flere kameraer på WestLicht sin side. Vil du vite mer om de dyreste digitale kameraene? Vi har dem her.

(Bilder via WestLicht

Redaktørenes anbefalinger

  • Vintagekameramerket Zenit er tilbake med denne avstandsmåleren, som nå sendes i USA.